Mahir Güven: "Sergiler, sanatçıların ürettiklerine geri dönüp bakmalarını sağlıyor.."


Yılın ilk röportajını figüratif resmin güçlü temsilcisi Mahir Güven ile yaptım.. Sergisini Kızıltoprak Sanat Galerisi’nde 14 Ocak’a kadar gezebilirsiniz..

"Son sergim birkaç yıldır atölyemde çalışmakta olduğum resimlerden oluşuyor. Sergi için üretilmiş resimler değil. Galeri sahibesi Tülay Hanım’ın ısrarı üzerine açılmış bir sergi oldu. Kendisine teşekkür ederim. Sergiler sanatçıların ürettiklerine geri dönüp bakmalarını sağlıyor. “İyi olmuş” dedim, güzel tepkiler aldım.. Sergiye baktığımda kendimi biraz opsesif buluyorum.. takıntılarım oluşmuş zaman içerisinde.. Tekrar ama farklı.. farklı benzer ama değişkenin kaçınılmaz metafor olduğu bir yaşam parçamda böyle hissetmişim.. Babam ölmüş yola gitmişim, Ravel’i daha çok sevmişim. İki gözün aynı yüzde farklı büyüklükte olduğunu bir elin farklı parmaklarını görebildiğim kadar görmüşüm.. Naile Akıncı’yı kaybetmişim, şimdi sanki daha az, gerektiği kadar var her şey.. Bütün bunların resimlerini yapmışım.. İyiki de yapmışım diyorum."


Devamı için tıklayın lütfen..Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Sıdıka Rodop: "Mücevher tasarımında zamansızlık, işlevsellek, yenilikçilik kavramları biraradadır."

Bu Blogda Ara