Saeed Ensafi, İran-Irak savaşnda hayatlarını kaybetmiş şehitlerin siluetlerinden oluşturduğu kolajlarlarıyla Love, Hate, Edit sergisinde..Son üç yıldır yaşamını İstanbul ve Tahran arasında sürdüren İranlı sanatçı Saeed Ensafi, Türkiye'deki ilk kişisel sergisini (Love, Hate, Edit) 17 Haziran’da Pi Artworks İstanbul'da açtı. 10 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Savaş kimilerine kayıplarını, kimilerine ise kahramanlık öykülerini anımsatsa da bu kelimenin herkesin üzerinde mutlaka bir etkisi var.. Savaş, hayatın içinde.. Sivillerin, ülkedeki baskıcı rejime karşı verdiği mücadelenin yanı sıra, 1980-1988 yılları arasında İran ile Irak arasında devam eden büyük savaş, her iki ülkede de telafisi mümkün olmayan yıkımlara ve yaklaşık bir milyon kişinin ölümüne yol açmıştı.

Saeed Ensafi'nin de dahil olduğu bir nesil bu savaşla büyüdü, savaş sonrası dönemin etkilerini yaşadı. Sanatçının uzun yıllar yaşamını ve çalışmalarını sürdürdüğü Tahran'ın sokakları, bugün hâlâ kahramanlık öyküleriyle yüceltilen savaş şehitlerinin devasa tasvirleriyle dolu..

Sanatçı, sergiyi oluşturan kolajlarında, albümlerdeki fotoğraflardan yüzleri, cisimleri kesilerek çıkarılan bu insanların, arkalarında bıraktığı boşluğu işlemiş ve suratsız siluetler yaratmış. Ait oldukları fotoğraflardan farklı nedenlerle kesilen, kimi özenle yeniden çerçevelenirken kimi imha edilen insan siluetleri, Ensafi'nin kolajlarında kalıp işlevi görüyor.

Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Gerçek bir Monakolu iseniz işsizlik, parasızlık gibi sorunlar size yasak. İşsiz kalmayı başarmışsanız devlet size her ay 2000 Euro’luk gıda yardımı yapıyor, kalacak ev veriyor ve iş kurmak için işyeri ve kredi veriyor.

Bu Blogda Ara