Lütfiye Kösten: “Sanat bize geçmişimizin, “şu an”ımızın, gelecekteki hayallerimizin, özlemlerimizin tanıklığını yapıyor.”


İzmir’de doğan Lütfiye Kösten, Dokuz Eylül Üniversitesi Resim Bölümü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümü’nde öğrenim görmüş. Halen, Fransa’da Nantes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde master programına devam ediyor.

Ülkemizde 2000 yılından bu yana karma sergilere katılan Lütfiye Kösten çalışmalarında ataerkil bakış açısıyla oluşan/oluşturulan toplumsal cinsiyete karşılık veren bir duruş sergileyerek kadın olma durumlarını görselleştiriyor, bu duyguları aktarmaya çalışıyor.


Kösten’in son resimlerinden oluşan “Kimlik” serisindeki kadın portrelerinin en kuvvetli noktası gözler.. Kattığı derin anlam, çizgiler ile kuvvetlenen ifadeler, hüzünlü, sorgulayan portreler yaratmış.

Son resim serinizin öyküsü nedir?

Resimlerimde “kadın” her zaman baş kahraman oldu. Türkiye gibi ataerkil yapının yoğun hissettirildiği bir toplumda doğup büyüdüğümden resimlerimde bu bakış açısıyla oluşan/oluşturulan bir toplumsal cinsiyete karşı bir duruş oluştu.  Kadın olma durumlarını görselleştirmeye, bu duyguları aktarmaya çalışıyorum. Son çalıştığım  ''Geçmişten Gelen'' serisi de bu duygularla ortaya çıktı.  

Devamı Basthome sanat sayfalarında..

Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Gerçek bir Monakolu iseniz işsizlik, parasızlık gibi sorunlar size yasak. İşsiz kalmayı başarmışsanız devlet size her ay 2000 Euro’luk gıda yardımı yapıyor, kalacak ev veriyor ve iş kurmak için işyeri ve kredi veriyor.

Bu Blogda Ara