Seçil Erel: Sanat üretimi, yaşamımın içerisine yayılmış, dünyayı tanıma, anlama, bakış açısı çeşitliliği bulma yöntemim..

 Cenevre 1, kağıt üzerine maskeleme bandı ve yağlı boya, 140x200cm. 2016
Seçil Erel’in, solo sergisi “Olduğu Gibi” 1 Nisan Cuma günü İstanbul Merkür Sanat Galerisi’nde açılıyor. 23 Nisan’a kadar gezilebilecek sergide sanatçının ağırlıklı olarak tuvallerden dönüştürdüğü kağıt çalışmaları, ışıklı resimleri, tuvalleri, suluboyaları ve haritaları yer alıyor. 

Galeri Merkür için geçen yaz sonu İsviçre'de katıldığı misafir sanatçı programının yolculuğunu, kendisini, içinde bulunduğu mekanları, yolculuk ve yaşadığı zamanı anlatan Seçil Erel, çalışmalarının temelindeki mekan, zaman, varoluş ve aidiyet kavramlarını önceki dönemlerinden farklı olarak gittiği yerlerle ilişkilendiriyor. İşlerinin temel yapısında bulunan kurguyu bu defa biraz daha geri planda tutmuş.. 


Cenevre 2,  tuval uzerine yağlı boya, 150x180cm. 2016
Kurgusal yapı içinde kendini bırakma, bıraktığı yerde kendini bulup yeniden kurgulama... Malzeme ile süreçte oynuyor ve izleyiciye daha açık etkilerle karşılaşma olanağı veriyor sanatçı: “Sanat üretimi, yaşamımın içerisine yayılmış, dünyayı tanıma, anlama, bakış açısı çeşitliliği bulma yöntemim.. Yakın geçmişe dek her şeyin bir sistem üzerine kurulmuş olması fikrinden yola çıkarak kurgusal alt yapısının kendini fazlasıyla gösterdiği işler üretmiştim. Özellikle yüzey üzerinde yaptığım çalışmaların matematiksel hesapları çok bariz görünüyordu. Her ne kadar bazı rastlantısal durumlara açık halleri olsa da kendini kurgunun içerisinde tanımlayarak sonuca ulaşıyordum. Şimdi düşünüyorum da sanat tüm kurguya rağmen onun içinde akıp giden anın içinde var olma ve olduğu gibi kendini bırakma halidir. Demek istediğim, zihnin kontrolünün sezgiselliğe kendini bırakması ve her şeyle her yerde var olabilmesidir.”


Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Gerçek bir Monakolu iseniz işsizlik, parasızlık gibi sorunlar size yasak. İşsiz kalmayı başarmışsanız devlet size her ay 2000 Euro’luk gıda yardımı yapıyor, kalacak ev veriyor ve iş kurmak için işyeri ve kredi veriyor.

Bu Blogda Ara