Davit Ughralidze: İstanbul Rubens’in paletidir. Bu şehir naftalinin kokusu, kadayıfın tadıdır. O göbek atan kadının kalçası, Chopin’in ilkbahar valsidir.


1998'den beri yaşamını Türkiye'de sürdüren Gürcü ressam Davit Ughralidze, resim yaşamına çocuk yaşlarda başlamış. Otuzdan fazla kişisel sergi açmış. 1959 doğumlu. 1972'de Japonya Tokyo'da düzenlenen uluslararası resim sergisinde onur ödülü aldığında sanat yaşamına yerleşmiş. Tiflis Devlet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu çok yönlü sanatçının resmin yanısıra, kitap illüstrasyonu, heykel ve tiyatro dekoru çalışmaları bulunuyor.

Son çalışmalarınızın hikayesini aktarabilir misiniz?

Benim eserlerim hayatıma çok benzer, benim ruh halimle çok bağlıdırlar. Ruh halim de toplumla, havayla, sağlığımla bağlantılı olarak sürekli değişiyor. İyi olduğum zaman resim yapmaya başlarım. Sanatın görevi olumlu enerji yaratmaktır diye düşünüyorum. İnsanoğlunun amacı da güzellik oluşturmaktır.
Devamı...

Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Gerçek bir Monakolu iseniz işsizlik, parasızlık gibi sorunlar size yasak. İşsiz kalmayı başarmışsanız devlet size her ay 2000 Euro’luk gıda yardımı yapıyor, kalacak ev veriyor ve iş kurmak için işyeri ve kredi veriyor.

Bu Blogda Ara