Hasan Nazım Balaban resimlerindeki hikayeler Anadolu'dan...


Hasan Nazım Balaban: Babam İbrahim Balaban’ın “Sanat yaşantının izdüşümüdür” söylemine katılıyorum ve buna uygun resim yapıyorum.

Çalışmaları genelde kendi yaşam hikayesinden ortaya çıkar. Bu hikaye benim olduğu gibi birçok insanın ve halkımızın hikayesidir de. Ben kendi yaşam deneyimlerimden yola çıkarak resimlerimle bir hikaye anlatıyorum. Her tablonun ayrı bir hikayesi olduğu gibi tamamı da bir hikaye oluşturur. Seçtiğim konular benim yaşantımdan çıktı demiştim: Son çalışmam da öyle.( Resim 1-Köy Otobüsü 2016 95x125 cm) Ben o çocuklar gibi otobüsün arkasından koştum; ayağımdan ayakkabım çıktı ve her zaman otobüsü yakalayamayıp “kösülen” çocuk ben olurdum.

Resimlerimde masalsı, cocuksu ve coşkulu bir resimsel anlatım dilini seçtim. Bazıları babasını andırıyor dedi; bazıları Burügel’e benzetti. Bir çok kişi de benim resimlerime “modern minyatür” dedi ki ben de buna katılıyorum. Ben minyatür yapmıyorum, resim yapıyorum; fakat, belki buradaki benzerlik minyatürlerin de bir hikaye anlatmasıdır diye düşünüyorum. İlk dönem tablolarımda daha çok pastel tonlar ve birbirine yakın renkler kullanıyorken sonraları daha çok renk ve parlak tonlar kullanmaya başladım.

Devamı...

Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Gerçek bir Monakolu iseniz işsizlik, parasızlık gibi sorunlar size yasak. İşsiz kalmayı başarmışsanız devlet size her ay 2000 Euro’luk gıda yardımı yapıyor, kalacak ev veriyor ve iş kurmak için işyeri ve kredi veriyor.

Bu Blogda Ara