Evren Karayel Gökkaya: “Günümüz sanatının genel görüntüsünün, günümüz toplumunu temsil ettiğini düşünüyorum.”


Evren Karayel Gökkaya’nın son sergisi “Kuş Bakışı” doğanın giderek yokolarak şehirlere yenik düştüğü günümüz dünyasını bir kuşun gözünden aktarıyor. Çaresizce seyirci kalarak…

Eserleriniz üzerinden sanatınızın gelişim ve değişimini anlatır mısınız? Son çalışmalarınızın hikayesi nedir? 

Kişisel değişim ve gelişimim ki bu durum toplumdan ayrı düşünülemez, zamanla birçok parametre ile bağlantılı olarak çalışmalarımda değişim, biçim, renk ve konu olarak kendini gösteriyor.

Son çalışmalarımın hikayesi de tam olarak bu “değişim” “dönüşüm” “oluşma” ve “bozulma” kavramları üzerine düşüncelerle bağlantılı. Bu kavramların hem birey olarak hem de genel olarak “Evren”deki karşılıklarını aradığımdan resimlerimde doğa ve kent görüntülerinden otoportreye uzanan bir konu çeşitliliğine rastlanıyor.

Doğanın kente dönüşümü, bir değişimi, bu değişim zamanında fütüristler’in coşkuyla karşıladığı bir oluşumu, bu oluşum son yıllarda faturasını ruhsal ve fiziksel bağlamda birey ve toplum olarak ağır ödediğimiz bozulmaları beraberinde getiriyor. Peki bu her şeyin sonunun geldiği anlamına mı geliyor? Dibe ayağımızı vurduktan sonra değişme ve dönüşme tekrar bozulma başlayana kadar olumluya yönelecek ve belki devran döndükçe bu döngü devam edecektir diye düşünüyorum.

Devamı:

Yorumlar

Adsız dedi ki…
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Sıdıka Rodop: "Mücevher tasarımında zamansızlık, işlevsellek, yenilikçilik kavramları biraradadır."

Bu Blogda Ara