Vasıf Pehlivanoğlu "Denize Doğru Bakış" Resim Sergisi 25 Mart'a kadar gezilebilir


Vasıf Pehlivanoğlu “Denize Doğru Bakış” sergisi 22 Şubat'ta Akademililer Sanat Merkezi’nde açılıyor. Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşen sergi, 25 Mart'a kadar görülebilir.
İçinde taşıdığı deniz tutkusunu, deniz insanlarını, yaşadığı şehrin denizle olan ilgisini yapı – söküm mantığı ile yaptığı resimlerde tuvale aktaran sanatçı, denize bağlı yaşamı mekan belleği üzerine oturtmayı bilmiş. 

Bir kent mekanı olarak deniz kıyısı, tersaneler, rıhtımlar, balıkçı barınakları, gemiler üzerinden yaşadığı, ürettiği ve üzerinde düşündüğü İstanbul’u unuttuğumuz, göremediğimiz ya da görmek istemediğimiz yanları ile tuvale aktaran Vasıf Pehlivanoğlu, iç derinliğe sahip kurgularla zamanın ruhunu yakalamış. 


Her türlü özentiden uzak, çevresini tek başına izleyen, gözlem yapan ve karşılaşmalarını içtenlikle görselleştirerek anlamlandıran sanatçı, moderniteye özgü kültürel unutkanlığa getirdiği eleştiri ile belirsizlik içinde yol alan günümüz insanına sorumluluklarını geçmişin izlerini sürerek anlatmaya çalışmış.

Yorumlar

Ayın en çok okunanları:

Ömer Muz: "Resmettiğim İstanbul, Sait Faik’in, Orhan Veli’nin, Salah Birsel’in İstanbul’u...

Oniki Adalar'ın üç gülü: Symi, Leros, Kalymnos

Biorezonans nedir? Op. Dr. Hasan İlkehan: "Biorezonans geleceğin tıbbı olarak adlandırılabilir..."

Cem Şen: "Eğer bir öğreti, özünü bir parçacık bile yitirmeden her koşula uyum sağlayabiliyorsa o zaman gerçek bir öğreti demektir."

Thassos Adası: Yanıbaşımızdaki tatil cenneti

Sıdıka Rodop: "Mücevher tasarımında zamansızlık, işlevsellek, yenilikçilik kavramları biraradadır."

Bu Blogda Ara